Styl retro jest stylem, który nie pozwala o sobie zapomnieć.

Ponadczasowy design z tamtych lat sprawia, że mimo upływu lat ciągle znajduje wielu chętnych pragnących zaaranżować wnętrze, które swoim charakterem nierzadko wyprzedza epokę.

O stylu retro słów kilka

Styl retro w swoim pierwotnym kształcie święcił triumfy w latach 50., 60. i 70. ubiegłego stulecia.

Styl retro wyróżnia się oszczędnością formy oraz naciskiem na ergonomię produktów. Jednocześnie myśląc o praktycznym wykorzystaniu stylu, nie zapomniano o zwróceniu uwagi na jakość materiałów, które nie mogą być byle jakie.

To właśnie wysoka jakość użytych materiałów oraz wykonania sprawia, że mimo upływu lat ciągle możemy spotkać we wnętrzach oryginalne meble w stylu retro. W założeniu ówczesnych projektów miał być ponadczasowy charakter produktów, które miały służyć latami użytkownikom, co w wielu przypadkach się udało. Wśród najbardziej znanych realizacji stylu retro którymi możemy cieszyć się do dzisiaj, można wyróżnić m.in. fotel Egg Chair, czy też szezlong LC4.

Cechą charakterystyczną stylu retro jest prostota oraz futurystyczno-organiczne kształty, przywodzące na myśl statki kosmiczne.

Meble w stylu retro doskonale pasują do każdego rodzaju wnętrza, ze względu na ich prostotę uwzględniającą różnorakie przestrzenie użytkowe. Ich prostota oraz ponadczasowy design sprawiają, że niezależnie od upływu lat oraz wnętrza, znakomicie wkomponowują się w przestrzeń.

Styl retro we współczesnym wnętrzu

Styl retro jest świetną alternatywą dla osób pragnących zagospodarować swoje nowoczesne wnętrze. doskonale sprawdza się w nowoczesnych wnętrzach.

Co godne odnotowania, pragnąć urządzić swoją przestrzeń w stylu retro, nie musimy poszukiwać mebli i dodatków na targowiskach, ale bez problemu możemy odnaleźć stylowe meble oraz dodatki w sklepach. Wielu projektantów ciągle inspiruje się stylem retro, czerpiąc z niego to, co najlepsze.

Mówiąc o wnętrzu, warto, aby ściany były w jasnych kolorach podkreślających odmienną kolorystykę wykorzystanych mebli.

Białe lub beżowe ściany albo wzorzysta tapeta stylu retro mogą być dobrą propozycja dla tła. Alternatywą dla malowanych ścian albo tapet mogą być popularnie niegdyś kasetony ścienne, które uzupełnione obrazami z epoki będą stanowić ciekawą kompozycję.

Myśląc o kolorystyce przestrzeni, należy mieć na uwadze jej wielkość. Należy unikać ciemnych bar w przypadku małej przestrzeni, ponieważ mogłoby to skutkować optycznym zmniejszeniem jej postrzegania.

Mówiąc o podłogach, mogą być one drewniane, układające się w mozaikę. Jeśli chodzi o łazienkę, najprostszą – a zarazem najkorzystniejszą – propozycjĄ może być czarno-biała szachownica z płytek ceramicznych.

Co tyczy mebli, stanowią one kluczowy element retrowego designu. Zaokrąglone kształty, szafy z wygiętymi nóżkami, fotele w futurystycznych kształtach, bez nich nie może obyć się wnętrze aspirujące do miana retro.

Dobrym uzupełnieniem całości są odpowiednie dodatki.

Miękkie, duże poduszki, okrągłe pufy stanowią dodatek uzupełniający zaokrąglone meble, sprawiające, że wnętrze będzie jednoznaczne w swej wymowie, a zarazem nieszablonowe. Lampy, zegary, lustra, warto by podążały za dominującymi elementami wnętrza i również pochodziły bądź wzorowały się na te, pochodzące z epoki.

***

W naszym wpisie daliśmy kilka z wielu możliwych pomysłów na aranżację wnętrza w stylu retro.

Jeśli są Państwo zainteresowani urządzeniem i zaprojektowaniem swojego apartamentu, domu czy też biura w stylu z tej epoki, mogą Państwo polegać na doświadczeniu naszego studia.

W DP Concept z przyjemnością pomożemy w stworzeniu wymarzonego wnętrza w stylu retro, w którym umiłowanie przeszłości łączyć się będzie w mariażu z nowoczesnością wykonania.