Od dłuższego już czasu w domowych wnętrzach króluje kamień, który urzeka swoją naturalnością, elegancją, trwałością, szlachetnością. Nadaje się on do przyozdobienia każdego pomieszczenia. Kamiennych elementów używa się nie tylko na ścianach i podłogach, ale też do produkcji blatów, półek ściennych czy nawet do wykończenia kabiny prysznicowej. Nieprzeciętnymi walorami użytkowym i estetycznymi cechują się marmur i granit.

Projekt wnętrza z zastosowaniem granitu czy marmuru?

Projektowanie nowoczesnych wnętrz w dużej mierze bazuje na zastosowaniu kamienia naturalnego. Prym wiodą granit i marmur, czyli dwa całkowicie inne materiały wykończeniowe. Każdy z nich cechuje się innymi parametrami, które każdy architekt wnętrz ma zawsze na uwadze. Idealnie sprawdzają się do wykańczania wnętrz i ich dekorowania. Granit ma twardą i spójną strukturę, jednolitą budowę, jest mało nasiąkliwy, odporny na zabrudzenia i działanie skrajnych temperatur. Odznacza się także dużą wytrzymałością mechaniczną i odpornością na substancje chemiczne. Na korzyść tego surowca przemawia też łatwa pielęgnacja.

Marmur jest bardziej wrażliwym rodzajem kamienia naturalnego niż granit – dotyczy to zarówno chemikaliów, jak i tłuszczów. Minusem będzie też większa podatność na zarysowania i przebarwienia. W zależności od odmiany właściwości marmuru będą inne, dlatego możliwości zastosowania są bardziej ograniczone – szczególnie w miejscach, gdzie będzie narażony na duże obciążenia, działanie wielorakich płynów. Jego powierzchnia jest bardziej porowata, wobec pochłania więcej cieczy. Surowiec ten ma większe wymagania odnośnie pielęgnacji. Dobór środków czystości musi być dobrze przemyślany, aby nie doszło do odbarwienia powierzchni. Cenowo atrakcyjniejszy jest granit.