Zagadnienie powiększania przestrzeni wnętrz jest tematem nad którym zastanawia się wielu użytkowników apartamentów i domów. Wbrew pozorom nie trzeba ponosić niebagatelnych nakładów, aby uzyskać zamierzony efekt.

W naszym kolejnym tekście doradzimy, co trzeba zrobić, aby niewielkim wysiłkiem cieszyć się powiększoną wizualnie przestrzenią.

Lustro naszym sprzymierzeńcem

Nie jest tajemnicą stwierdzenie, że odpowiednio usytuowane lustra mogą znacznie optycznie powiększyć przestrzeń W zależności od sposobu zawieszenia, uzyskamy odmienne efekty – lustra zawieszone poziomo poszerzają pomieszczenie, zaś pionowe – podwyższają.

Dobrym pomysłem jest umieszczenie lustra naprzeciwko wejścia do danego pomieszczenia lub w jego narożnikach. Można również pokusić się o umieszczenie lustra na znacznie większej powierzchni, np. drzwi, w przypadku posiadania szafy z rozsuwanymi drzwiami.

Dokonując wyboru lustra należy zwrócić uwagę nie tylko na jego wielkość, ale również obramowanie.

Im skromniejsza rama, tym efekt powiększenia przestrzeni będzie lepszy. Bogato zdobione ramy będę zmniejszać potencjał kryjąc się w optycznym powiększaniu przestrzeniu, jakie daje lustro.

Mówiąc o lustrze, nie można zapomnieć o innych powierzchniach, które mogą wykorzystywać właściwości podobne do lustra.

Blaty kuchenne czy też stoły wykonane z odbijającego światło materiału sprawią, iż wnętrze będzie jaśniejsze, a przez to większe.

Światło

Umiejętne oświetlenie pełni taką samą rolę, jak dopasowanie koloru ścian, tzn. im więcej światła w pomieszczeniu, tym mocniejsze optyczne powiększenie pomieszczenia.

Aby zwiększyć przestrzeń, warto korzystać z możliwości oferowanych przez światło naturalne oraz sztuczne.

Duże okna będą w tym wypadku pełnić nieodzowną rolę w ciągu dnia, wprowadzając do wnętrza znaczne ilości tak potrzebnego światła. Należy mieć na uwadze, aby wystrzegać się ciężkich zasłon lub kotar, które mogą zmniejszać korzystne oddziaływanie promieni słonecznych.

Co tyczy sztucznego światła, w przypadku niewielkiej przestrzeni, warto skorzystać ze smukłych lam stojących. Niezależnie od tego, czy mamy małe czy duże pomieszczenie, warto zastanowić się nad umieszczeniem na suficie lam skierowanych kloszem ku górze, które będą rozpraszać światło na swej powierzchni.

Kolor ścian ma znaczenie

Dokonując wyboru odpowiednie koloru ściany sprawimy, że można uzyskać więcej przestrzeni.

W tym celu należy dokonać wyboru jasnych, pastelowych barw, które będą optycznie powiększać przestrzeń, przy czym warto zauważyć, że nie musimy ograniczać się do bieli. Śmiało można zastosować różnorakie odcienie beżu oraz jasnej szarości.

Możne pokusić się również na wykorzystanie różnych kolorów służące powiększeniu przestrzeni. Przykładowo, jeśli podłoga będzie ciemniejsza od sufitu, wówczas pomieszczenie wyda na się większe, aniżeli jest w rzeczywistości.

Jak nie farba, to fototapeta

W celu powiększenia mieszkania mamy do czynienia z całym zestawem możliwości, które wykraczają poza malowanie. Jedną z nich może być wykorzystanie fototapety. Odpowiednio dobrana fototapeta, umiejętnie wykorzystująca perspektywę, sprawi wrażenie „horyzontu” w danym wnętrzu, stąd też tak popularne motywy pustyni, plaży czy też morza.

***

Jeśli pragną Państwo zdać się na doświadczenie profesjonalistów w projektowaniu wnętrz, zapraszamy do kontaktu z DP Concept – Projektowanie Wnętrz Łódź. Z przyjemnością pomożemy Państwu w stworzeniu wymarzonego wnętrza, wydobywając jak najwięcej przestrzeni z czekających na nas możliwości.