Art deco w pigułce

Mówiąc o stylu art deco, warto zacząć od początków. Jest to styl dekoracyjny w architekturze oraz dekoracji wnętrz występujący w międzywojniu, tj. 1919-1939 r., tak dobrze znany miłośnikom różnorakich seriali historycznych.

W art deco zwracająca się uwagę na dwa aspekty: użyteczność wykorzystywanych elementów przestrzeni, jak również otoczenie, w którym ludzie żyją. Często wykorzystywane w stylu art deco są dodatki industrialne, jak również różnorakie formy geometryczne.

W stylu art deco jednym z priorytetów jest jakość wykorzystywanych materiałów, czego wymownym świadectwem są wyróżniające styl fornirowane meble, niejednokrotnie pokrywane złotymi zdobieniami lub imitacją kości słoniowej. Meble art deco pochodzące z epoki nie zdawały się na współczesne kompromisy, bowiem były pokryte złotem tudzież prawdziwą kością słoniową, co sprawiało, że osiągały zawrotną cenę, stanowiącą o ich prestiżowym charakterze.

Art deco – jak to zrobić w naszym wnętrzu

Obecnie styl art. deco chętnie jest wykorzystywany w aranżacji wnętrz, przy czym stanowi połączenie dawnego szyku z wymaganiami nowoczesnego domu.

Meble w stylu art deco prócz wyróżniających się materiałów nawiązujących do dawnego splendoru, charakteryzują się zaokrągleniami rantów mebli. W tapicerkach niezastąpionym elementem są pikowania materiału.

Inspirując się art deco i korzystając z możliwości dostępnych w salonach mebli, mamy okazję stworzenia eleganckiego wnętrza, przywodzącego na myśl czar dawny lat.

Korzystne byłoby, jeśli wnętrze miało antyki lub dekoracje stylizowane na antyczne, aby lepiej oddać klimat epoki. Dobrym pomysłem jest zakup starych mebli, np. na targu staroci i poddanie ich stylizacji. Należy mieć na uwadze, że odpowiednia stylizacja, blisko oddająca klimat tamtych dni, będzie wymagała większych nakładów.

Jednym z wielu pomysłów na aranżację wnętrza w międzywojennym stylu może być wykorzystanie drewnianych foteli z widocznymi słojami drewna oraz chromowanymi wykończeniami.

W przypadku posiadania kominka, niezastąpiony będzie geometryczny wzór. Ściany można okazjonalnie uzupełnić czarno-białym zdjęciami. W tym celu nie musimy zdawać się na poszukiwania zdjęć z epoki – dobrym pomysłem może być nałożenie odpowiednich filtrów w programie graficznym na posiadane przez nas wnętrza i udekorowanie wnętrza naszymi zdjęciami.

Prócz tego aby dobrze oddać realia epoki, możemy posłużyć się zegarami – stojącymi, wykonanymi z drewna i kurantem oraz inkrustacjami albo niklowanymi.

Można również wstawić lustro, które nie tylko będzie zdobić pomieszczenie, ale również optycznie je powiększy.

Kolejny z dodatków godnych uwagi są lampy, które są charakterystyczne dla stylu art deco. Są one ciężkie, wykonane z drewna, bardzo często niklowane. Klosze lamp są geometrycznymi witrażami lub zielonymi kloszami, stanowiącymi mocny akcent kolorystyczny aranżowanego wnętrza. Lampy w stylu art deco stanowią zaprzeczenie minimalizmu, to właśnie na nich ma być skupiona uwaga.

***

W naszym wpisie daliśmy kilka z wielu możliwych pomysłów na aranżację wnętrza w stylu art deco.

Jeśli są Państwo zainteresowani urządzeniem i zaprojektowaniem swojego apartamentu, domu czy też biura w stylu z tej epoki, mogą Państwo polegać na doświadczeniu naszego studia.

W DP Concept Projektowanie Wnętrz z przyjemnością pomożemy w stworzeniu wymarzonego wnętrza art deco, w którym umiłowanie przeszłości łączyć się będzie w mariażu z nowoczesnością wykonania.